Kotalavan aikataulu

Kotalava

Nuotiopiirin keskelle nouseva Kotalava tarjoaa ohjelmaisäntä Joppe Rannan juontamana mielenkiintoista ohjelmaa koko messuviikonlopun ajan. Kodassa voi kuulla ja nähdä yhdistysten sekä yritysten tietoiskuja, alue-esittelyjä ja varustetietoa. Pari kertaa päivässä kodan lavalle nousee erikoisvieras kertomaan omia kokemuksia sekä tarinoita retkeilyn ja erätaitojen maailmasta. Tutustu Kotalavan ohjelmaan ja tule paikan päälle kuuntelemaan mielenkiintoisia haastatteluja ja kiehtovia tarinoita!

Torstaina 9.6. Kotalavalla
11.30  Matti Rutanen, Jetboil-retkikeittimet
11.45  Laatuteltta, Suomalaisen telttaompelimon pitkä historia
12.00  Pasi Ylirisku, HAWU – suomalainen telttaratkaisu
12.30  Kupilka, Komposiittiset eräastiat
12.45  Kolodesign, Laserleikatut linnunpöntöt
13.00  Staffan Rönn, Katadyn, Juomaveden tärkeys ja sen puhdistaminen
13.00  Juha Kaukonen, Vapaaehtoinen pelastuspalvelu
13.45  Diabetesliitto + SPR Veripalvelu
14.00  Ankarat Avotunturit,  Vaativan talvivaelluksen varusteet
14.30  Anssi Romo, Kotaretkeily
15.00  Tervon kunta
15.15  Tatu Lehtovaara, kokki ja korjailija, Kasvisten grillaus
15.45  Metsästysmuseo
16.00 Suomen Erätaito ry, Retkiyöhaaste
16.15  Rauno Harttimo, Risukeitinten täysi oppimäärä
16.45  Terverumpu, Repoveden ja Verlan matkailupalvelut
17.00  Tony Tavi, Tentile, Riippumatot – uusi matkailuvaltti
17.15  Tony Tavi, Riippumattoilun uudet tuulet
17.30  Henri Lankinen, Puukontekijä – metallit ja teroitus
18.00  Riihimäen luonnonsuojelijat, toiminnan esittely

Perjantaina 10.6. Kotalavalla
11.30 Tero Ahtee, Vapaaehtoinen pelastupalvelu
11.45 Diabetesliitto + SPR Veripalvelu
12.00 Riihimäen luonnonsuojelijat, toiminnan esittely
12.15 Metsästysmuseo
12.30 Pasi Ylirisku, HAWU – suomalainen telttaratkaisu
13.00 Turkka Aaltonen – Erätaitojen grand old man haastattelussa
13.30 Pata Degerman, Greenland Expedition 2016
14.00 Ankarat Avotunturit, Kuukausi ilman suihkua – arkielämää lumikentillä
14.30 Anssi Romo, Kotaretkeily
15.00 Tervon kunta
15.15 Turkka Aaltonen, Parhaat reseptit
15.30 Elena Miroshkina, Primus CampFire, Piknik tulee taas
15.45 Elena Miroshkina, Uusi Primus OpenFire- Suomen ensiesittely!
16.00 Antti Blåfield, Mora – puukkoja jo 125 vuoden ajan
16.30 Suomen Erätaito ry, Retkiyöhaaste
16.45 Terverumpu, Repoveden ja Verlan matkailupalvelut
17.00 Tony Tavi, Tentile, Riippumatot – uusi matkailuvaltti
17.15 Tony Tavi, Riippumattoilun uudet tuulet
17.30 Rauno Harttimo, Risukeitinten täysi oppimäärä
18.00 Henri Lankinen, Puukontekijän nahkatyöt

Lauantaina 11.6. Kotalavalla
10.30 Riihimäen luonnonsuojelijat, toiminnan esittely
10.45 Diabetesliitto + SPR Veripalvelu
11.00  Veikka Gustafsson, Retkeilypalveluiden hankinta helpottuu
11.15 Kolodesign, Laserleikatut linnunpöntöt
11.30  Mikko ”Peltsi” Peltola, Peltsin Lappi tulee taas
12.00 Sofia Johansson – Ruotsin ensimmäinen vuoristokuningatar
12.30 Antti Blåfield, Reaktiiviset otsavalot – täydellinen selvitys
13.00 Ankarat Avotunturit, Lisää voita! Ruoka arktisilla vaelluksilla
13.30 Tervarumpu, Repoveden ja Verlan matkailupalvelut
13.45 Tony Tavi, Tentile, Riippumatot – uusi matkailuvaltti
14.00  Tony Tavi, Riippumattoilun uudet tuulet
14.15 Joppe Ranta, Loue-kankaan kiehtova historia
14.30 Sofia Johansson, Retkeilijän tärkeät varustevalinnat
14.45  Suomen Erätaito ry, Retkiyöhaaste
15.00 Tervon kunta
15.15 Ulla Mikkanen, Maanmittauslaitos, Kaikille kätevät karttapalvelut
15.30 Kupilka, Koposiittiset eräastiat
15.45 Ari Puropelto, Riihilatu, Läskipyörä ja lähialueen mahdollisuudet
16.00 Anssi Romo, Kotaretkeily
16.30 Pasi Ylirisku, HAWU-telttaperheen esittely
16.45 Laatuteltta, pitkien perinteiden telttaompelimo
17.00 Jyrki Pohjolainen, Vapaaehtoinen pelastuspalvelu

Sunnuntaina 12.6. Kotalavalla
10.30 Kolodesign, Laserleikatut linnunpöntöt
10.45 Kupilka, Koposiittiset eräastiat
11.00 Petri Laine, Retki-lehti, Pistäytymisretkeily
11.30 Vesa Vartiainen, Riippumattomatkailu
11.45 Suomen Erätaito ry, Retkiyöhaaste
12.00 Sofia Johansson – Ruotsin ensimmäinen vuoristokuningatar
12.30 Henri Lankinen, Puukontekijä, Ohjeilta puukkorakentajille
12.45 Riihimäen luonnonsuojelijat, toiminnan esittely
13.00 Tervarumpu, Repoveden ja Verlan matkailupalvelut
13.15 Tony Tavi, Tentile, Riippumatot – uusi matkailuvaltti
13.30 Tony Tavi, Riippumattoilun uudet tuulet
13.45 Jyrki Hakkarainen, Primus vie piknikkokkailun uusiin ulottuvuuksiin
14.00 ”Korpi-Jaakko” Heikka, Packrafting – rinkkalauttailu rantautui Suomeen
14.30 Metsästysmuseo
14.45 Diabetesliitto + SPR Veripalvelu
15.00 Tervon kunta
15.15 Anssi Romo ja Pasi Ylirisku, Retkeilyvälinekeksijät haastattelussa
16.00 Ulla Mikkanen, Maanmittauslaitos, Kaikille kätevät karttapalvelut
16.15 Sirpa Parviainen, Suomen Latu/Riihilatu, Metsämörritoiminta
16.30 Ankarat avotunturit, Metsän kuningas ja Arktiksen valtias
17.00 Rauno Harttimo, Risukeittimien täysi oppimäärä